Rząd Polski zamierza przeznaczyć powyżej 60 miliardów złotych w planowanym okresie od 2025 do 2030 roku na realizację projektu budowy elektrowni jądrowej. Lokalizacja wybrana dla tego gigantycznego przedsięwzięcia to gmina Choczewo. „To nie jest już tylko kwestia potencjalnej szansy. To jest nasza konieczność, jedyna droga, którą możemy podążać” – zauważa Beata Rutkiewicz, obecna wojewoda pomorska.
Fundusze, które rząd zdecydował się przekazać na realizację projektu atomowego w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, stanowią około 30% całkowitego kosztu inwestycji. Ważne jest jednak, aby podkreślić, że możliwość udzielenia wsparcia przez Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) będzie realna dopiero po uzyskaniu zgody Komisji Europejskiej na taką formę pomocy publicznej. Na ten moment wartość kapitału zakładowego spółki PEJ wynosi nieco poniżej 3 miliardów złotych.
W strukturze finansowania tej olbrzymiej inwestycji przewidziano również około 70% kapitału pochodzącego ze źródeł zewnętrznych. W tym celu Polskie Elektrownie Jądrowe wybrały konsorcjum składające się z banku BNP Paribas France i firmy doradczej KPMG Advisory. Zadaniem tego konsorcjum będzie wsparcie spółki w pozyskaniu niezbędnego finansowania dłużnego.
Pomimo wszystkich aspektów finansowych, decyzja o przyznaniu pomocy publicznej na budowę elektrowni jądrowej w Lubiatowo-Kopalino jest jednoznaczna – rząd nie zamierza rezygnować z obranej ścieżki.