Dworce kolejowe na Helu odzyskują dawny blask

Rekonstrukcja dworca kolejowego w Jastarni, przeprowadzana z zachowaniem historycznego charakteru budynku, jest na ukończeniu. Wzór dla niej stanowi odnowiony dworzec w Kuźnicy, który zachował swój oryginalny wygląd z lat 20. Wszystkie stacje na linii kolejowej prowadzącej przez Półwysep Helski, od Pucka do Helu, są już remontowane lub mają być poddane renowacji, z uwzględnieniem ich historycznej architektury. Kolej jest tu kluczowym środkiem transportu. Na zakończenie prac modernizacyjnych w dworcach w Pucku i Jastarni pasażerowie czekają z niecierpliwością.

Projekt ten to pełna przebudowa małego dworca w Jastarni, który został pierwotnie wybudowany w latach 20. XX wieku. Prace nad tym przedsięwzięciem rozpoczęły się we wrześniu 2022 roku i mają zakończyć się w 2023. Obecnie prace są już w zaawansowanym stadium, a konstrukcja budynku jest gotowa.

Dworzec odzyskał swój ceglany wygląd i tradycyjny kolor. Wejście do budynku będzie bardziej nowoczesne, z elementami przeszklonymi. Historyczny charakter miejsca zostanie podkreślony przez stylizowany zegar, a całość uzupełni nocna iluminacja dworca, podkreślająca jego formę. Ta modernizacja to połączenie nowoczesności i funkcjonalności z respektem dla historycznej tożsamości obiektu.