Patriotyczno-religijne obchody 85. rocznicy zbrodni piaśnickich i 90. urodzin gminy Wejherowo

Pod pomnikiem w Piaśnicy odbyły się uroczystości związane z Miesiącem Pamięci Narodowej, upamiętniające 85. rocznicę masakry dokonanej przez nazistów w 2024 roku.

Historia przypomina nam o tragicznych wydarzeniach, które miały miejsce w Lasach Piaśnickich w czasie II wojny światowej, gdzie hitlerowcy brutalnie zamordowali kilkanaście tysięcy osób. Ofiarami byli nie tylko przedstawiciele polskiej inteligencji, ale także osoby pochodzenia polskiego, czeskiego i niemieckiego, które zostały przywiezione z terenów III Rzeszy.

„To był czas, kiedy ludzie zaangażowani w odbudowę Polski po latach zaborów stracili swoje życie. Oddajemy im hołd dzisiaj. W tym roku obchodzimy również 90. rocznicę powstania gminy Wejherowo”, mówi Przemysław Kiedrowski, wójt gminy Wejherowo, podczas wywiadu dla Twojej Telewizji Morskiej. „Piaśnica to miejsce o ogromnym znaczeniu dla naszych mieszkańców. Ale nie wszyscy o nim wiedzą. Dlatego co roku urządzamy Dni Piaśnickie”.

W ramach uroczystości odbył się również XVI Bieg Piaśnicki. W rywalizacji na dystansie 10 km najlepszy okazał się Sebastian Waśkiewicz z Gdańska (00:35:46.33), natomiast wśród pań triumfowała Ilona Mickiewicz-Szymańska z Domatówka (00:44:03.88).

Zawody marszu nordic walking na 5 km wygrał Piotr Brzozowski ze Sławna (00:32:50.10), a najszybsza wśród kobiet była Katarzyna Szpilman z Gdyni (00:34:08.88).

Podczas uroczystości i zawodów sportowych wzięło udział łącznie 587 osób.