Debata na temat cyberzagrożeń w Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Wejherowie zorganizowana przez lokalną policję

Wejherowska Komenda Powiatowa Policji współpracowała z kierownictwem Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Wejherowie, aby przeprowadzić rozmowy na temat „Cyberzagrożeń”. Podczas dyskusji, funkcjonariusze omówili potencjalne niebezpieczeństwa i konsekwencje wynikające z nieodpowiedniego korzystania z sieci internetowej.

W Liceum Ogólnokształcącym nr 1 w Wejherowie miało miejsce społeczne spotkanie dotyczące zagadnienia cybernetycznych zagrożeń. Było to część cyklu „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ”. W imieniu lokalnej komendy policji w spotkaniu uczestniczyli m.in. Sebastian Pastucha – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wejherowie, pełniący obowiązki Naczelnika Wydziału Prewencji lokalnej komendy, dzielnicowy, profilaktyk i rzecznik prasowy. Do udziału w debacie zaproszono również ekspertów z Wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Gdańska. Słuchacze debaty to uczniowie trzecich klas liceum.

Specjaliści z Wydziału Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jako pierwsi przedstawili prezentację, omawiając różne typy zagrożeń w sieci, skupiając się przede wszystkim na konsekwencjach wynikających z niewłaściwego korzystania z Internetu. Omówili wiele rodzajów oszustw, takich jak „atak ransomware”, „phishing” i fałszywe e-maile z nieprawdziwymi fakturami, a także szybkie przelewy – i to, jak oszuści wykorzystują te metody. Policjanci również poruszyli temat zagrożeń w cyberprzestrzeni dla dzieci i młodzieży. Natomiast pełniąca obowiązki Naczelnika Wydziału Prewencji wejherowskiej komendy opowiadała o konsekwencjach hejtu oraz uzależnienia od korzystania z telefonu i internetu. Spotkanie zakończyło się omówieniem aplikacji „Moja Komenda” oraz strony internetowej KMZB.