Heroiczna akcja ratunkowa papugi w Jastrzębiej Górze

Roztrzęsiona papuga, która zbiegła swojej opiekunce i znalazła schronienie na drzewie, skłoniła jej do wezwania straży pożarnej. Incydent miał miejsce w Jastrzębiej Górze, region Pomorskie. Po intensywnej operacji trwającej ponad dwie godziny, strażakom udało się bezpiecznie odzyskać ptaka.

Sytuacja rozegrała się w niedzielę 7 maja 2023 roku. O godzinie 11:35 straż pożarna otrzymała zgłoszenie o papudze utkniętej na drzewie przy ulicy Rozewskiej w Jastrzębiej Górze. Informację przekazał nam kapitan Krzysztof Minga, rzecznik prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pucku.

Do akcji ratunkowej natychmiast skierowano jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Jastrzębiej Góry oraz Władysławowa. Na miejscu zrozpaczonej właścicielki dowiedziały się, że papuga jest adoptowana i jest z nią tylko przez krótki czas. Przestraszony ptak wydostał się z transportera i uciekł na pobliskie drzewo.

Niestety, papuga stanęła oko w oko z agresywnymi kawkami, co wymusiło bezzwłoczne działanie strażaków. Jak relacjonuje Minga: „Strażacy za pomocą podnośnika oraz specjalnej siatki na owady udało się odzyskać papugę i przekazać ją właścicielce”. Mimo że cała operacja zajęła 2,5 godziny, szczęśliwie ptak jest teraz bezpieczny i zdrowy.