Uroczyste odsłonięcie rzeźby upamiętniającej Alicję Kotowską i jej uczennicę

W miejscowości Krokowa, przy parafialnej świątyni pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej, miało miejsce niezwykle uroczyste wydarzenie – odsłonięcie rzeźby przedstawiającej błogosławioną Alicję Kotowską z uczennicą. Autorem tego unikalnego dzieła sztuki jest prof. Tomasz Sobisz. Jak podkreśla prezes Fundacji Sedlaka, Aleksandra Pitra-Kox, ogromna nadzieja wiąże się z tym pomnikiem. Oczekuje się, że stanie się on istotnym punktem na mapie miejsc służących popularyzacji wiedzy na temat Piaśnicy, a także historii regionu i całej Polski.

Proces odsłaniania rzeźby zbiegł się w czasie z uroczystymi obchodami Święta Niepodległości, które odbywały się na terenie gminy Krokowa. Akt poświęcenia dzieła sztuki dokonał ksiądz biskup Wiesław Szlachetka. W trakcie tej wyjątkowej ceremonii głos zabrała także inicjatorka projektu, Aleksandra Pitra-Kox, prezes Fundacji Sedlaka.

W swoim przemówieniu prezes Pitra-Kox powiedziała: „Mamy zaszczyt przekazać w Państwa ręce nie tylko rzeźbę z wizerunkiem Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej Zmartwychwstanki i jej Uczennicy, ale również tablicę upamiętniającą mieszkańców naszej gminy – ofiary Piaśnicy oraz II wojny światowej. Alicja Kotowska, znana również jako Maria Jadwiga, urodziła się 20 listopada 1899 roku w stolicy Polski, Warszawie. Została brutalnie zamordowana 11 listopada 1939 roku w Lasach Piaśnickich. Pamiętajmy o niej jako o osobie, która od najmłodszych lat dawała z siebie wszystko dla innych, pragnąc spełniać się w roli lekarza i niesienia pomocy potrzebującym.”